Amikor az első gyermekét várja a kismama, még csak az foglakoztatja, hogy kisbabája érkezésére a lehető legjobban felkészüljön. Második, vagy harmadik babavárásnál viszont életbe lép egy újabb fontos szempont: a testvér(ek) felkészítése.
Bújjuk a lapokat, magazinokat, könyveket és gyűjtjük az információt az ismerőseinktől. Na de mire érdemes valóban odafigyelnünk?
Játszanak együtt!
Tanítsd meg a gyermeket, hogyan tud játszani a babával. Mutasd meg neki a baba játékait, és kérd meg, hogy legyen óvatos, mert a baba nagyon könnyen megsérül, ahogy ő is, mikor még pici baba volt.
Kellemes megjegyzések
Ha a rokonok olyan mondatokkal áll elő, hogy „Kicsim, ha megérkezik a kistesó, biztos nagyon féltékeny leszel.” vagy „Többé nem csak Te leszel a középpontban.”, kérd meg őket, hogy ne mondjanak ilyesmit a gyermeknek, mert rossz érzést keltenek benne, és távolítják a testvérétől.
Ő már az életetek része
Például amikor babakocsit mentek vásárolni, kérdezd meg idősebb gyermekedet, hogy szerinte melyik szín tetszene a testvérének. Még ha ő nem is képes egyelőre érdemben válaszolni a feltett kérdésre, neked alkalmad nyílik beszélni a hamarosan érkező kistestvérről.
Barátság
Engedd, hogy barátkozzon. Azok a gyermekek, akiknek van legalább egy nagyon jó barátjuk, könnyebben veszik a kistestvér érkezése által kialakult akadályokat. Megtanulnak alkalmazkodni, tehát a saját dolgod könnyíted meg.
A szeretet bemutatása
Mutass gyermekednek olyan képeket és rajzokat, ahol az idősebbik testvér gyengéden, szeretetteljesen áll kishúgához, kisöccséhez. Ezzel azt fogod elérni, hogy ő is szeretni, dajkálni fogja a kistesót.
Szeparálás
Néhány szülő biztonsági okokból nem engedi egy szobába a két gyermeket. Előfordulhat, hogy így nyugodtabb vagy, mivel az idősebbik gyerek nem tud kárt tenni a kicsiben, viszont a köztük lévő kapcsolatot nem erősíted vele.
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
Pozitívnak lenni nem azt jelenti, hogy mindenbe belenyugszunk. Sokkal inkább, hogy a jó megoldás reményében felkutatjuk az erőforrásainkat, és azt tesszük, ami helyes és megfelelő.